W Polsce używamy paroizolacji do różnych funkcji. Izolujemy od dźwięku, ciepła, wiatru, i nawet ognia. W tym poście pokażemy wszystko, co musisz wiedzieć o paroizolacji w Polsce i UE.
Będziemy mówić o tym, czym jest paroizolacja, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić i jak się zająć ociepleniem twojego domu. Brzmi nudno, ale może być całkiem ciekawie, zwłaszcza, gdy możesz zaoszczędzić dziesiątki tysięcy zlotych.
Co to jest paroizolacja?
Czym jest paroizolacja?
Paroizolacja odnosi się do materiałów i metod konstrukcyjnych które utrzymują ciepło wewnątrz budynku i izolują dom od atmosfery zewnętrznej. Izolacja w ścianach, dachach i oknach zapewnia wygodę zimą i latem. Izolacja poprawia komfort osób wewnątrz budynku, zmniejsza potrzebę użycia węgla lub drewna i obniża koszty ogrzewania.
Rodzaje izolacji i czym się różnią?
Dostępne są różne materiały i formy izolacji.
Istnieją 3 rodzaje izolacji: organiczne, nieorganiczne i metaliczne. Wszystkie mają różne cechy i zastosowania. Izolacja, ma wiele kształtów : arkuszy, płynów, a nawet małych granulek umieszczanych wewnątrz ścian.
W Polsce najpopularniejsze materiały izolacyjne to:
1) Celuloza, Pochłania wodę i kurz, co oznacza, że do ochrony wymaga membrany paroszczelnej lub paroprzepuszczalnej.
2) Wełna szklana, jest niezwykle powszechna we wszystkich rodzajach izolacji. Jest niedroga, ale wymaga użycia dodatkowej folii, aby chronić ją przed wilgocią.
3) Phonotherm: To rodzaj płyt używanych do izolacji. Jest naturalnie ognioodporny i wartość izolacyjna nie zmniejsza się z czasem. Wytrzymuje przez ponad 50 lat i jest dobrym izolatorem dźwięku.
Istnieją jednak także inne rodzaje izolacji:
Włókna naturalne – takie jak wełna lub bawełna, mają słabe wartość izolacji i są rzadkością w nowych domach.
Włókna z tworzyw sztucznych – Tworzywo sztuczne wzmocnione chemicznie i ognioodporne.
Czy wilgoć niszczy izolację??
Wiele izolatorów, takich jak wełna szklana, nie radzi sobie z wilgocią przeciekającą przez zewnętrzną powłokę lub nawet z domu, co z czasem powoduje degradację izolatora. Te izolatory wymagają membran paroprzepuszczalnych.
Co to są membrany paroprzepuszczalne?
Membrany paroizolacyjne pozwalają na ucieczkę wilgoci, a jednocześnie zapobiegają wnikania dodatkowej wilgoci, zapobiegając w ten sposób długotrwałym uszkodzeniom konstrukcji.
W zależności od klimatu, w różnych miejscach będą się znajdowały różne rodzaje izolacji, ale właściwie ocieplony dom będzie miał izolowane ściany, dach, okna i odpowiednio dopasowane drzwi. Można zastosować izolację na podłogach, ale zwykle nie jest to tak ważne, jak właściwa izolacja ścian i dachu.
Wydaje się, że regulowanie temperatury wymaga wiele pracy, ale jest powód czemu w nowych konstrukcjach wymagana jest dobra izolacja. Pozwala zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych w całej długości życia budynku, poprawia komfort i drastycznie zmniejsza emisję ciepła.
Co to jest wartość „K”/Jak mierzy się izolację?
Wartość izolacji jest w rzeczywistości mierzona w watach na metr na stopień Celsjusza lub wartością „K”. Mierzy jak dobrze materiał chroni budynek przed światem zewnętrznym.