Kategoria: Folie i membrany paroizolacyjne

Domy pasywne są zaprojektowane i wzniesione w taki sposób, aby jak najbardziej zminimalizować zużycie energii w trakcie użytkowania. Wymagają one między innymi zastosowania rozwiązań, które pozwolą na jak najdokładniejszą izolację od zmian temperatury oraz warunków pogodowych. Marki takie jak Passive House Systems zajmują się dostarczaniem wysokiej jakości produktów wykorzystywanych do budowy domów pasywnych i energooszczędnych, takich jak folie i membrany paroizolacyjne. Czym kierować się przy ich wyborze?

Zadanie folii i membran paroizolacyjnych

Zadaniem paroizolacji jest przede wszystkim ochrona innych elementów konstrukcji budynku przed zawilgoceniem, a także uszczelnianie takich przegród, jak ściany szkieletowe. Folia paroszczelna, wbrew nazwie, nie jest idealnie szczelna – jej parametry są tak dobrane, aby była barierą dla pary wodnej powstającej wewnątrz domu. Folia lub membrana paroizolacyjna powinna znaleźć się w przegrodach zewnętrznych narażonych na zawilgocenie na skutek kondensacji pary wodnej, a więc w połaciach dachów skośnych oraz przegrodach zewnętrznych i dzielących pomieszczenia nieogrzewane od ogrzewanych w domach szkieletowych.

Rodzaje folii i membran paroizolacyjnych

Nawet w zwykłym sklepie budowlanym możemy dostać folie paroizolacyjne rodzaje znacznie różniące się od siebie ceną oraz parametrami. Oprócz najbardziej podstawowych rodzajów folii z polietylenu i polipropylenu, do wyboru mamy również folie paroizolacyjne z ekranem aluminiowym, który dodatkowo zapobiega ucieczce ciepła z budynku, folie zbrojone siatką z tworzywa sztucznego lub wielowarstwowe, które mogą również wspomagać termoizolację budynku. Nie należy zapominać o takich produktach, jak taśma do paroizolacji, która umożliwia nam szczelny i efektywny montaż dużych arkuszy folii paroszczelnej, czy specjalnie dostosowana do wykorzystywania w konstrukcji dachu membrana na dach.

Największą popularnością wciąż cieszą się folie paroizolacyjne z polietylenu i polipropylenu, przypominające zwykłe folie budowlane, jednak grubsze i różniące się przepuszczalnością pary wodnej i odpornością na rozrywanie. Folie o zmiennym oporze dyfuzyjnym mają budowę warstwową, a wyróżnia je dostosowywanie się oporu dyfuzyjnego do poziomu ciśnienia i wilgoci – ten rodzaj folii można stosować tylko w połączeniu z wysokoparoprzepuszczalną membraną. Folie paroizolacyjne aluminiowe zwiększają efektywność ogrzewania, a membrana refleksyjna, czyli składający się z wielu różnorodnych warstw ekran termoizolacyjny, może wspomagać termoizolację domu. Jeśli interesuje nas membrana paroizolacyjna cena, to waha się ona od około 150 do 300 złotych za element o wymiarach 1,5 na 0,5 metra.

Wybierz mądrze – najważniejsze cechy dobrej folii i membran paroizolacyjnych

Wybierając folie i membrany paroszczelne, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich budowę, stopień paroprzepuszczalności, gramaturę oraz wytrzymałość na rozerwanie w poprzek i wzdłuż włókien. Trzeba wziąć pod uwagę jakie zadania ma spełniać folia paroszczelna i na jakie warunki będzie narażona. Aby paroizalacja była dobrze wykonana i służyła przez lata, warto sięgnąć po produkty sprawdzonych producentów, takich jak Passive House Systems.

0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop