Testy Szczelności

Badanie szczelności budynku polega na wytworzeniu podciśnienia, bądź nadciśnienia względem otoczenia oraz lokalizacji nieszczelności za pomocą kamery termowizyjnej lub dymu. 

Parametr n50, to główna wytyczna, określająca stopień szczelności budynku na podstawie przeprowadzonego badania. Parametr określa ile razy w ciągu godziny wymienia się całe powietrze budynku przez nieszczelności przegród (przy zaślepionym systemie wentylacji).

Od stycznia 2019 r. nowe budynki zajmowane przez władze publiczne oraz będące ich własnością muszą być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii, a od 2021 r. przepisy te będą dotyczyć wszystkich nowych budynków.
Zapraszamy na nasze interdyscyplinarne szkolenia przygotowujące do projektowania i doradztwa zgodnie z kryteriami budownictwa pasywnego, które automatycznie spełniają wymagania nZEB (budynków o niemal zerowym zużyciu energii). Wskaźnik zapotrzebowania na energię budynku nie będzie mógł przekraczać: 120 kWh/m2/ rok.

testy szczelnosci

Blower Door Test

blower door test

Dokładniejszy od badania termowizyjnego test, który polega na wytworzeniu różnicy ciśnień w budynku lub pomieszczeniu przy użyciu wentylatora umieszczonego np. w drzwiach oraz pomiarze przepływu powietrza przy różnych wartościach ciśnienia/podciśnienia. Powoduje to wypływ powietrza przez nieszczelności obudowy budynku. Dziury w obudowie budynku lokalizowane są przy użyciu kamery termowizyjnej, zadymiania i innych sprawdzonych metod.

Ocenia się, że straty energii spowodowane nieszczelnościami wynoszą 30-40% całkowitej energii potrzebnej do ogrzania danego pomieszczenia.

Test szczelności pozwala ocenić straty budynku, a w połączeniu z badaniem termowizyjnym, które ocenia izolacyjność obudowy budynku, mamy rzeczywisty obraz efektywności energetycznej budynku.

 

Termowizja

Metoda sprawdzenia budynku pod kątem nieszczelnych miejsc, polegająca na pomiarze promieniowania podczerwonego obrazującego rozkładu temperatury. Dzięki zdjęciom termowizyjnym, jesteśmy w stanie określić niekorzystne zjawiska zachodzące w budynku oraz przyczyny ich powstawania. 

Pomiary termowizyjne obiektów budowlanych warto połączyć z testem szczelności powietrznej budynku (Blower Door Test). Umożliwia to otrzymanie kompletnej informacji o stanie budynku:

  • wykazane zostaje ile powietrza przecieka do budynku przez nieszczelności, wyliczony zostaje współczynnik n50,
  • lokalizowane są wszystkie nieszczelności powietrzne, które mają największy wpływ na komfort termiczny, bilans energetyczny oraz trwałość budynku.

 

termowizja
termowizja
termowizja

Certyfikowani Testerzy

Paweł Ejsmont
Tel. +48 535 535 575

http://www.testy-szczelnosci.pl

 

Grzegorz Grzelecki
Tel. +48 600 909 047

http://www.termotesty.pl

 

PASS Doradztwo Energetyczne Katarzyna Jarocka
Tel. +48 795 435 837
http://pasywnebudowanie.pl/