Paroizolacja – Ochrona przed wilgocią

Jak działa paroizolacja?

Paroizolacja to nic innego jak zastosowania szczelnej warstwy folii wykonanej z tworzywa sztucznego, dzięki której do przegrody ściany nie przedostaje się wilgoć z domu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Paroizolacja

Paroizolacja zapobiega przedostaniu się wilgoci z wnętrza budynku do zewnętrznej ściany lub sufitu. Dzięki temu wrażliwe miejsca są uchronione przez zwilgoceniem, co hamuje rozwój pleśni i grzybów. Jednak, aby paroizolacja była na prawdę skuteczna, ważne jest jej prawidłowe wykonanie.

Zastosowanie specjalnej folii paroizolacyjnej pozwala na odprowadzenie nadmiaru pary wodnej, który powstaje w wyniku codziennego użytkowania domu. Dodatkowo bardzo ważna jest właściwa wentylacja. Stosuje się przede wszystkim przy stropach, ale znajduje swoje zastosowanie także w innych elementach.

Produkty do paroizolacji

Jak wspomniano wcześniej, do paroizolacji wykorzystuje się specjalną folię paroizolacyjną. Jej najważniejszą właściwością jest paroprzepuszczalność. Określa ona ilość wody, którą folia może przepuścić w przeciągu całej dobry na jednym metrze kwadratowym. Paroprzepuszczalność jest określona w gramach na metr kwadratowy. Jednak na to ile ostatecznie pary może zostać przepuszczone, wpływa także temperatura powietrza oraz wilgotność.

Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne jest kilka rodzajów foli paroizolacyjnych. Jednym z nich jest folia paroizolacyjna, polietylenowa. Jest ona najchętniej stosowana i najtańsza. Kolejnym rozwiązaniem jest membrana aktywna. Do jej produkcji wykorzystuje się polipropylen. Folia wykonana jest z dwóch warstw i specjalnego filmu. Świetnie spełnia swoje zadanie, nawet jeśli system wentylacyjny nie działa. Ostatnim rodzajem jest folia aluminiowa. Może ona odbić nawet 90% energii. Znacznie wspomaga termoizolację i pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Ochrona przed wilgocią

Stosowanie paroizolacji jako ochrony przed wilgocią ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim jest to idealny sposób na ograniczenie strat energii w budynku, pozwala także na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem domu i zwiększa komfort użytkowników. Ponadto paroizolacja chroni przed rozwojem pleśni i grzybów, wpływa tez na dłuższą żywotność konstrukcji dachowych i odprowadza zbyt duża ilość wilgoci gromadzącej się w powietrzu.

Taka ochrona przed wilgocią powinna być zastosowana w domach z poddaszem. Warto jednak zamontować ją także w innych budynkach, w ich stropach i ścianach, szczególnie w budynkach szkieletowych.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop