Płyty izolacyjne – wykonanie, zastosowanie, jakość, wytrzymałość
Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku oraz dachów chroni dom przed działaniem wysokich lub niskich temperatur. Ponadto dobra izolacja pozwala na neutralizowanie dźwięków, w skutek czego hałas dociera w mniejszym stopniu do pomieszczeń. Wpływa to zarówno na komfort mieszkania jak i niższe koszty związane z ogrzewaniem lub klimatyzacją. Czym są płyty izolacyjne i jakie są ich zalety?
Płyty Phonotherm – czym są?
Innowacyjne płyty to alternatywna metoda termoizolacji budynków dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych, czyli wełny mineralnej oraz styropianu. Najczęściej wykonane są ze specjalnej piany poliuretanowej. Charakteryzują się:
- bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ – lambda
- dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne
- stosunkowo małym ciężarem
- wysoką odpornością na działanie wilgoci
Materiały różnią się od siebie, przede wszystkim swoją budową i surowcem z którego zostały wykonane. Wewnętrzną warstwę stanowi materiał termoizolacyjny, natomiast na zewnątrz – płyta wzmocniona jest o ochronną warstwę. Ich niewątpliwą zaletą jest różnorodność, która umożliwia zastosowanie w poszczególnych przestrzeniach.
Płyty izolacyjne – zastosowanie
Nowoczesne płyty izolacyjne stosuje się m.in. do:
- ocieplenia i termoizolacji ścian zewnętrznych budynku
- ocieplenia dachów płaskich, skośnych, poddaszy
- ocieplania budynków użytkowych i remontowanych: starych kamienic, zabytkowych budowli
- ocieplania posadzek, fundamentów oraz podłóg
- ocieplania tarasów
Dlaczego warto wybrać płyty izolacyjne do ocieplenia budynku?
Płyty izolacyjne to wysokiej jakości produkty służące do ocieplania, zarówno nowych, jak i remontowanych budynków gospodarczych. Od innych materiałów izolacyjnych – wełny mineralnej i styropianu – odróżnia je przede wszystkim niska podatność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Oprócz właściwości termoizolacyjnych, charakteryzują się także zdolnością izolacji akustycznej – która zapobiega przenikaniu hałasu pomiędzy pomieszczeniami. Ogromną zaletę stanowi również możliwość wyboru odpowiedniego modelu, który sprawdzi się do ocieplania określonych powierzchni i i miejsc.
Właściwa izolacja to kluczowy element ocieplania budynków, który chroni pomieszczenia przed zmiennym działaniem temperatury otoczenia. To właśnie od dobrej termoizolacji, w dużej mierze zależy szybkość wychładzania się pomieszczeń, a co za tym idzie konieczność (lub nie) ich częstego ogrzewania. Ponadto dobrej jakości izolacja zmniejsza ilość hałasu przedostającego się do wnętrza mieszkania.