Membrana dachowa – rodzaje i zastosowania

Membrana dachowa – rodzaje, montaż, korzyści, zastosowania

Membrana dachowa jest zabezpieczeniem dachu, które uszczelnia go i stanowi ochronę termoizolacyjną. By była funkcjonalna, należy zadbać o dobór jej odpowiedniego rodzaju. Na rynku oprócz membran dostępne są także folie dachowe. Co warto wiedzieć o tych produktach i jakie są między nimi różnice?

Membrana dachowa

Membrana różni się od folii dachowej tym, że jest zazwyczaj wysokoparoprzepuszczalna. Jej zadaniem jest ochrona domu przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Ułatwia wymianę powietrza i umożliwia wychłodzenie domu. Umieszcza się ją pod zewnętrznym okryciem dachu. Membrany paroprzepuszczalne trójwarstwowe można stosować zarówno na więźbie dachowej, jak i na deskowaniu. Tak samo jest w przypadku membran o bardzo wysokiej przepuszczalności, które należy umieścić bezpośrednio na izolacji termicznej. Z kolei czterowarstwowe cechują się wysoką wytrzymałością na czynniki mechaniczne. Membrany odbijające promienie słoneczne można umieścić na poddaszach, w miejscach, w których chce się uniknąć wysokich temperatur. Można wyróżnić membrany lekkie, o mniejszej gramaturze, ale też mniejszej wytrzymałości, oraz tzw. ekrany – ciężkie membrany o wysokiej gramaturze, dużej trwałości i wytrzymałości mechanicznej. Dach membranowy jest zabezpieczony przed wiatrem, co może pomóc obniżyć rachunki za ogrzewanie. Wybierając membranę należy zwrócić uwagę na czynniki takie jak paroprzepuszczalność, wytrzymałość na czynniki mechaniczne, odporność na promienie UV oraz skład.

Folia dachowa

Folie dachowe mają za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć pokrycie dachowe i termoizolację budynku przed zawilgoceniem. Folie mogą mieć funkcję paroizolacyjną – układane pod ociepleniem chronią wełnę mineralną przed zawilgoceniem z wnętrza domu. Dostępne są także folie paroszczelne układane pod blachy. Folie mogą być niskoparoprzepuszczalne lub wysokoparoprzepuszczalne. Te pierwsze stosowane są jako uszczelnienie pod pokrycia na łatach, a drugie można układać bezpośrednio na wełnie. Częściej można spotkać folie niskoparoprzepuszczalne. Folii nie powinno stosować się na poddaszach użytkowych. Zapewnienie wentylacji dachu daje pozostawienie szczeliny między folią a warstwą ociepleniową podczas montażu. Folie, tak samo jak membrany, osłaniają dach przed kurzem i pyłem podczas wieloletniej eksploatacji. Poza budynkami mieszkalnymi, znajdują one zastosowanie również w nieocieplanych dachach budynków gospodarczych, magazynowych czy przemysłowych.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop