Używanie taśm izolacyjnych do okien, w celu uzyskania ciągłej i wydajnej warstwy hermetycznej to tylko połowa sukcesu.
Powietrze przepływające od środka do zewnętrznej powłoki cieplnej budynku, powoduje przeciągi. Może to zmniejszyć wydajność danego elementu budowlanego o 40-70%. To główny powód, dla którego taśmy do izolacji okien są tak ważne.
Izolacja nie jest w pełni skuteczna, jeśli nie jest zainstalowana bez przerw, tak by stanowiła ciągłą i trwałą barierę powietrzną. Warstwa wiatroszczelna jest często membraną odpowietrzającą, zabezpieczoną odpowiednią taśmą zewnętrzną przy zakładkach membranowych, jak np. Taśma Uszczelniająca PHS Argo. Dzięki temu budynek ogrzewa się, poprawiając swą termiczną izolację i wstrzymując powietrze na zewnątrz.
Problemy z wiatroszczelnością są bardzo powszechne w dwuspadowych dachach, gdzie nie zawsze osiąga się wymaganą wentylację i odporność na wiatr. Zagraża to właściwościom włóknistych produktów izolacyjnych, takich jak włókno szklane, czy wełna mineralna. Zimne powietrze może swobodnie poruszać się we włóknach, chłodząc materiał, z bardzo znaczącym negatywnym wpływem na izolację dachu.
Wiatr może nie wpływać na szczelność, lecz może wywierać szkodliwy wpływ na działanie barier ochronnych. Wiatroszczelność i hermetyczność działają wspólnie, tak aby wykorzystać jak najlepszą wydajność tkaniny budowlanej i systemu grzewczego.
Warstwa chroniąca przed wiatrem ma również kluczowe znaczenie w zapobieganiu powstawania kondensacji. Materiały budowlane powinny być sekwencjonowane, aby były bardziej przepuszczalne dla pary od wewnątrz do zewnątrz.
Systemy pasywne zapewniają różnorodne taśmy wewnętrzne i uszczelnienia, zaprojektowane specjalnie, w celu uzyskania skutecznej warstwy szczelności.