Wiatroizolacja

Wiatroizolacja to warstwa folii wstępnego krycia, którą układa się na dachu, a dokładnie na elementach konstrukcyjnych więźby, nad warstwą dociepleniową.

Zadaniem tej powłoki jest ochrona dachu przed dostępem wody i wilgoci, a jednocześnie odprowadzenie cząsteczek pary wodnej z wnętrza na zewnątrz dachu.

Wiatroizolacja dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – folie niskoparoprzepuszczalne oraz folie wysokoparoprzepuszczalne. które popularnie nazywa się membranami dachowymi. Dobór odpowiedniego rodzaju wiatroizolacji zależy przede wszystkim od funkcji poddasza (użytkowe czy nieużytkowe).

Czym jest wiatroizolacja?

Wiatroizolacja w postaci folii niskoparoprzepuszczalnej lub membrany wysokoparoprzepuszczalnej jest przeznaczona do stosowania na dachach pochyłych jako warstwa wstępnego krycia. Jej zadaniem jest uszczelnienie pokrycia dachowego ułożonego na konstrukcji z łat i kontrłat. Decyzję o tym, czy na konkretnym dachu zastosować folię wstępnego krycia albo membranę wstępnego krycia, należy podejmować w oparciu o funkcję poddasza. Dobór nieodpowiedniej wiatroizolacji często skutkuje zawilgoceniem przestrzeni dachowej oraz rozwojem zagrzybienia i pleśni. Jest to szczególnie widoczne w przypadku, gdy zamieni się membranę (w danej sytuacji konieczną) na folię. Jeśli projekt budynku zakłada użytkową funkcję poddasza, należy szczególnie zadbać o ograniczenie zalegania pary wodnej w warstwie ociepleniowej dachu poprzez użycie folii wysokoparoprzepuszczalnych – membran dachowych. Kiedy zaś poddasze ma być jedynie strychem, można wybrać folie niskoparoprzepuszczalne. Wynika to z tego, że bezpośrednio pod konstrukcją dachu nie powstaje znaczna ilość pary wodnej.

Do ogólnych zadań wiatroizolacji należy przede wszystkim ochrona dachu przed zawilgoceniem oraz odprowadzenie cząsteczek pary wodnej, które mogą znajdować się wewnątrz konstrukcji więźby.

Ponadto na poddaszu od wewnętrznej strony dachu należy zamocować folię paroizolacyjną, która nie dopuszcza do przenikania wilgoci z pomieszczeń znajdujących się pod więźbą do warstwy ociepleniowej dachu. Termoizolacja więźb skośnych jest zazwyczaj wykonywana z wełny mineralnej. Materiał ten jest natomiast bardzo wrażliwy nawet na niewielką ilość wilgoci. W sytuacji zamoknięcia wełna zmniejsza swoje zdolności do ochrony przed stratami ciepła.

Folie wiatroizolacyjne są stosowane także na ściany. Stosuje się je w domach wznoszonych w technologii kanadyjskiej (szkieletowej). Najczęściej do ocieplania domów z drewna używa się wełny mineralnej, stąd konieczność jej ochrony przed zawilgoceniem. Wiatroizolacja na ściany pełni dokładnie takie same funkcje jak w przypadku więźb dachowych. Folia wiatroizolacyjna na ściany powinna posiadać wysoki współczynnik paroprzepuszczalności, ponieważ z użytkowanego przez ludzi wnętrza domu emitowana jest duża ilość pary wodnej.

Źródło: https://building-companion.pl/blog/artykuly/po-budowie/wiatroizolacja-folia-membrana-na-czym-polega-co-warto-wiedziec/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop