Dlaczego Dom Pasywny?

Budownictwo pasywne według standardu domu pasywnego, w optymalny sposób zmniejsza zapotrzebowanie na energię operacyjną.

Dom pasywny niezawodnie zapewnia do 90% zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie oraz do 75% całkowitego zapotrzebowania na energię pierwotną w porównaniu do naszych istniejących domów tradycyjnych. Według standardu domu pasywnego można wybudować dowolny rodzaj budynku jak: szkoła, biuro, sklep lub fabryka. Budownictwo pasywne w przystępny i przewidywalny sposób zapewnia najbardziej odporne, wygodne i zdrowe środowisko wewnętrzne.

Oto 10 powodów dlaczego warto zdecydować się na budownictwo pasywne:

1. Na ratunek planecie. Złagodzenie najgorszych skutków zmian klimatu, zobowiązuje nas do zmniejszenia emisji CO2, spełniając jednocześnie wymagania globalnego rozwoju. Biorąc pod uwagę postępujące zmiany klimatyczne , zanieczyszczenie środowiska oraz wzrost cen energii powinniśmy spowolnić negatywne zjawiska klimatyczne, dlatego tak ważny jest rozwój budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego.

2. Mimo iż standard energetyczny jest jednolity dla wszystkich, droga do osiągnięcia odpowiedniego poziomu jest zróżnicowana i koniecznie musi uwzględniać lokalny klimat i optymalizację specyficzną dla danego budynku. Bez względu na to z jakich materiałów powstają lokalne budynki (drewno, mur), czy dominuje klimat, gorący, chłodny, wilgotny czy suchy, domy pasywne muszą i będą powstawać.

3. Rozwój budownictwa pasywnego jest globalną współpracą, opartą na badaniach budynków o niskim zużyciu energii od Chin po Kanadę, sformalizowaną i zdefiniowaną w badaniach naukowych Instytutu Domów Pasywnych. Jest to aktywna wymiana informacji i doświadczeń przez naukowców, inżynierów, projektantów, konstruktorów i mieszkańców, w różnych regionach i strefach klimatycznych Ziemi, co przyspiesza udaną ewolucję i wdrożenie domu pasywnego na całym świecie.

4. Jest niedrogi zarówno pod względem budowy, jak i utrzymania. Koszty budowy domu pasywnego są porównywalne do kosztów budowy domu tradycyjnego, ponieważ zakup elementów o wysokiej wydajności jest w znacznym stopniu zrównoważony przez zmniejszenie rozmiarów systemów ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowo zmniejszone zużycie energii przekłada się na znacznie niższe rachunki za energię. Sprawia to, że utrzymanie domu pasywnego jest niedrogie w perspektywie długoterminowej.

Co dalej…?

5. Tworzy najbardziej komfortowe i zdrowe środowisko wewnętrzne. Dzięki szczelności, ciągłej izolacji i innym środkom, domy pasywne zapewniają ciche i pozbawione przeciągów środowisko. Dzięki wentylacji zapewniającej dostęp przefiltrowanego, świeżego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych i roboczych powietrze jest wolne od typowych zanieczyszczeń.

6. Katalizator dla lokalnej produkcji materiałów o wysokiej wydajności. Przemysł rozwija się, aby służyć wdrażaniu standardu domu pasywnego. Najpierw w Europie Środkowej, a teraz na całym świecie. Obecnie coraz więcej firm dostrzega potencjał tego sektora i udoskonala istniejące produkty, albo opracowuje nowe.

7. Chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi . W najzimniejsze dni, bez prądu, dom pasywny może utrzymywać bezpieczną równowagę temperatury wewnętrznej.  Natomiast w najgorętsze dni, jeśli dostępne pasywne chłodzenie działa przez noc, możliwe jest również utrzymanie temperatur bez żadnego zasilania. Ta cecha została również opisana w ostatnim raporcie grupy zadaniowej ds. Odporności budynków (BRTF).

8. Konstrukcja według standardu domu pasywnego umożliwia budowę obiektów o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB). Wytwarzanie specyficznej energii odnawialnej w budynku może być skomplikowane i kosztowne – z uwagi na wymagania przestrzenne często jest to zabronione.

9. Umożliwia bardziej elastyczną sieć energetyczną. Dzięki znacznemu zmniejszeniu szczytowego zapotrzebowania na moc i umożliwieniu korzystania z lokalnych odnawialnych źródeł energii, możliwe są nadmiary energetyczne w systemie użyteczności publicznej i bardziej niezawodny system dystrybucji energii.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop